2 Kasım 2019 Cumartesi

Sözleşmeli Öğretmenlik Dosyaları Günlük Planlar 11.Sınıf

                             
                                   Sözleşmeli Öğretmenlik Dosyaları Günlük Planlar 11.Sınıf


DERS PLÂNI

BÖLÜM I
Dersin Adı
TARİH – 11.Sınıf

Tarih

20. hafta

Ünitenin Adı / No

ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE DENGE STRATEJİSİ

Konu

3.ÜNİTE: I. Balkan Savaşı, II.Balkan Savaşı

Önerilen Süre

80’


BÖLÜM II

Hedefler ve Davranışlar


Balkan Savaşları’nın asıl sebebinin batılı devletlerin Balkan devletlerini kıskırtarak Osmanlı’yı Balkanlar’dan atmak istediğini bilir..
Davranışlar :
1. Bağımsız olan Balkan devletlerinin Osmanlı’dan almak istedikleri yerleri sayar.
2.Balkan öncesi ve sorası haritaları okuyarak Osmanlı’nın durumunu yorumlar.
3.Balkan Savaşları sonrası imzalanan antlaşmaları ve Balkan tablosunu öğrenir.

Ünite Kavramları ve Sembolleri
Düvel-i Muazzama, nota vermek

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

1.Anlatım 2.Soru-cevap 3. İnceleme 4.Grup Tartışması 5.Bireysel Çalışmalar 6.Tekrarlama
7.Grup Çalışması 8.Yapılan işi Yorumlama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
Ders Kitabı, Etkileşimli tahta. Hazırlık Kitapları,
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Ø Dikkati Çekme
Ø Güdüleme
Ø Gözden Geçirme
Ø Derse Geçiş
Ø Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem, çözme vb.)
Ø  Özet
Balkan uluslarının bağımsızlık hareketlerinden kısaca bahsedilerek dikkat çekilir.
Bugün derste neler öğrenecekleri bildirilecek.
Balkan devletlerinin savaştan beklentileri ve hedefleri anlatılacak
I.ve II. Balkan Savaşın seyri hakkında bilgi verilecek.
Savaşlar sonucunda Balkan coğrafyası hakkında bilgi verilecek
Konu genel hatları ile öğretmen tarafından anlatılacak.
Konu içerisinde öğrencilerin dikkatlerinin çekilmesi için zaman zaman sorular sorulacak.
Önemli yerler not ettirilecek.
Konu sonunda bireysel öğrenme etkinliklerinin gerçekleşme düzeylerinin tespiti için sorular sorulacak. Yanlış cevaplar düzeltilecek. Doğru cevaplar ise derse katılım ölçeği ile ödüllendirilecek


BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

v  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlen­dirme
1.       Osmanlı’dan Berlin Antlaşması ile kopan balkan devletleri hangilerdir?
2.       Balkan devletlerinin Osmanlı’ya savaş ilan etme  sebebi nedir?
3.       Osmanlı bu savaşları neden kaybetmiştir?
4.       I.ve II. Balkan savaşı arasında ne gibi farklar var?



Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Tarihin Yardımcı Bilim dalları konusunda Coğrafya,Edebiyat, zümresi ile işbirliği.


 DERS PLÂNI


BÖLÜM I
Dersin Adı
TARİH – 11.Sınıf

Tarih

19. hafta

Ünitenin Adı / No

ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE DENGE STRATEJİSİ

Konu

3.ÜNİTE: 3.4. Kuzeyden Gelen Tehlike Rusya, Boğazlar Meselesi ve Rusya

Önerilen Süre

80’


BÖLÜM II

Hedefler ve Davranışlar


Rusya ile olan ilişkileri belirleyenin Rusya’nın açık deniz hedefi olduğunu bilir.
Davranışlar :
1. Tarhi seyir içinde Rusya ile olan ilişkileri kronolojik olarak sıralar.
2.Boğazlar üzerinde imzalanan antlaşmaları öğrenir..
3.Osmanlı’nın denge siyasetinin sebeplerinin farkına varır.

Ünite Kavramları ve Sembolleri
Strateji, Panslavizm

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

1.Anlatım 2.Soru-cevap 3. İnceleme 4.Grup Tartışması 5.Bireysel Çalışmalar 6.Tekrarlama
7.Grup Çalışması 8.Yapılan işi Yorumlama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
Ders Kitabı, Etkileşimli tahta. Hazırlık Kitapları,
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Ø Dikkati Çekme
Ø Güdüleme
Ø Gözden Geçirme
Ø Derse Geçiş
Ø Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem, çözme vb.)
Ø  Özet
Rusya’nın tarih sahnesine çıkması ile başlayan politikasına ve bu amaç için yaptıkları hakkında bilgi vererek dikkat çekilir.
Bugün derste neler öğrenecekleri bildirilecek.
Boğazların uluslararası önemi hakkında bilgi verilecek.
Osmanlı ve Rusya arasında meydana gelen olaylar anlatılacak.
Milliyetçilik sebebi ile meydana gelen isyanlardan(Yunan İsyanı) bahsedilecek. Ermeni  meselesi ile ilgili bilgi verilecek.
Konu genel hatları ile öğretmen tarafından anlatılacak.
Konu içerisinde öğrencilerin dikkatlerinin çekilmesi için zaman zaman sorular sorulacak.
Önemli yerler not ettirilecek.
Konu sonunda bireysel öğrenme etkinliklerinin gerçekleşme düzeylerinin tespiti için sorular sorulacak. Yanlış cevaplar düzeltilecek. Doğru cevaplar ise derse katılım ölçeği ile ödüllendirilecek


BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

v  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlen­dirme
1.       Rusya’nın açık denizlere inme politikası kapsamında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veriniz
2.       Boğazların kullanımı konusunda 1841 Londra Boğazlar Sözleşmesi’nin önemi nedir?
3.       1833 Hünkar İskelesi Antlaşması’nın önemi  nedir?



Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Tarihin Yardımcı Bilim dalları konusunda Coğrafya,Edebiyat, zümresi ile işbirliği.



       





   



Share:

Sözleşmeli Öğretmenlik Dosyaları 10.Sınıf Günlük Planlar



                          Sözleşmeli Öğretmenlik Dosyaları 10.Sınıf Günlük Planlar
DERS PLÂNI

BÖLÜM I
Dersin Adı
TARİH – 10.Sınıf

Tarih

19. hafta

Ünitenin Adı / No

BEYLİKTEN DEVLETE OSMANLI MEDENİYETİ

Konu

4.ÜNİTE: 4.1. Anadolu’nun Kandilleri, Ahmet Yesevi, Mevlana, Yunus emre, Ahi evran, Hacı Betktaşi Veli

Önerilen Süre

80’


BÖLÜM II

Hedefler ve Davranışlar


Anadolu’da Türk-İslam hayatında etkili olan şahsiyetler hakkında bilgi sahibi olur.
Davranışlar :
1. Osmanlı  eğitim hayatı hakkında bilgi sahibi olur.
2. Osmanlı yöneticilerini ve devlet görevlilerini öğrenir.
3.Medreselerin görevini fark eder.

Ünite Kavramları ve Sembolleri
Tasavvuf, Tekke

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

1.Anlatım 2.Soru-cevap 3. İnceleme 4.Grup Tartışması 5.Bireysel Çalışmalar 6.Tekrarlama
7.Grup Çalışması 8.Yapılan işi Yorumlama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
Ders Kitabı, Etkileşimli tahta. Hazırlık Kitapları,
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Ø Dikkati Çekme
Ø Güdüleme
Ø Gözden Geçirme
Ø Derse Geçiş
Ø Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem, çözme vb.)
Ø  Özet
Türk İslam düşünce hayatına etki eden kişilerin isimleri söylenerek dikkat çekilir.
Bugün derste neler öğrenecekleri bildirilecek.
Tasavvufun  toplum üzerindeki etkisinden bahsedilecek
Esnaf teşkilatının dini ve ahlaki hayattaki etkisi anlatılacak.
Konu genel hatları ile öğretmen tarafından anlatılacak.
Konu içerisinde öğrencilerin dikkatlerinin çekilmesi için zaman zaman sorular sorulacak.
Önemli yerler not ettirilecek.
Konu sonunda bireysel öğrenme etkinliklerinin gerçekleşme düzeylerinin tespiti için sorular sorulacak. Yanlış cevaplar düzeltilecek. Doğru cevaplar ise derse katılım ölçeği ile ödüllendirilecek


BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

v  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlen­dirme
1.       Anadolu’da etkili olan İslam alimlerini sıralayınız.
2.       Ahilik teşkilatı hakkında bilgi veriniz.
3.       Tasavvufta sevgi-aşk-hoşgörü ve edebi açıklayınız.



Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Tarihin Yardımcı Bilim dalları konusunda Coğrafya,Edebiyat, zümresi ile işbirliği.


  


DERS PLANI

DERSİN ADI
TARİH
SINIF
10
ÜNİTE
ÜNİTE 1: OSMANLI SİYASİ TARİHİ-1
KONU
F: Fatih ve Fetihler.
1; İstanbul’un Fethi, 2; Bizans’ı Diriltme Umutlarının Söndürülmesi, 3; Balkanlarda Fetihlerin Devam Etmesi, 4; Anadolu’da Hakimiyet Mücadelesi, 5; Denizlerde Kazanılan Başarılar.
SÜRE
80 dk. (2 Ders Saati)
Öğrenci Kazanımları;
Hedef ve Davranışlar.
Fatih Sultan Mehmet (II.) dönemiyle ilgili belli başlı tarihi olayları kavrayabilme.
Ünite Kavramları ve    Sembolleri;
Fatih, Fetih, Sur, Hakimiyet, Ortodoksluk, Balkanlar ve Rumeli, Siyasal Birlik.
Öğretme-Öğrenme,
Yöntem ve Teknikleri:
Anlatım, Soru-Cevap, Tartışma, Not Tutma, Test Çözme, Özet ve Tekrar, ÖSS Testleri.
Kaynak.Araç ve Gereçler:
Ders Kitabı, Harita, ÖSS Hazırlık Kitapları ve Testleri,
ÖĞRETME-ÖĞRENME ETKİNLİKLERİ
Sözel-Dilsel:
- Öğretmen tarafından derste öğrenilecek konuların tahtaya yazılarak, neyin niçin öğrenileceği hakkında ön bilgi verilmesi.
- Konuyla ilgili kavramların açıklanması.
- Harita üzerinde açıklamalar yapılması.
- Konunun Öğretmen tarafından özetlenmesi ve açıklamalar yapılması.
- Öğrencilere konuyla ilgili sorular yöneltilmesi, verilen cevapların değerlendirilerek yanlış bilgi ve anlamaların düzeltilmesi.
- Konuyla ilgili bilgilerin tartışılması ve değerlendirilmesi.
- Anlaşılamayan noktaların tekrar açıklanması.
- Harita ve sözlük bilgisinin değerlendirilmesi.
- Konuyla ilgili örnek test ve soruların değerlendirilmesi.
Doğacı:
Sosyal-Kişiler    Arası:
Mantıksal:
İçsel-Bireysel:
Görsel-Uzaysal:
Bedensel:
ÖZET:
Fatih Döneminde (1451-1481) İstanbul fethedilerek başkent yapıldı. Böylece Bizans imp. Sona erdi. Ortaçağ sona erdi, Yeniçağ başladı. Osmanlı Devleti Yükselme Dönemine girdi. Önemli ticaret yolları Osmanlılara geçti. Rumeli de Sırbistan, Mora, Eflak-Boğdan, Bosna-Hersek ve Arnavutluk’un fethi tamamlandı. Venediklilere ilk imtiyazlar verildi. Ege adaları ve Otranto  fethedildi. Anadolu da; Amasra, Sinop ve Trabzon ile Karamanoğlu toprakları ele geçirildi. 1473 Otlukbeli Savaşı kazanılarak Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan mağlup edildi ve Doğu Anadolu da egemenlik sağlandı. Anadolu da siyasi birlik ikinci kez sağlandı. Kırım Fethedildi. Karadeniz bir Türk Gölü haline geldi. Hicaz Yolu meselesi ile Osmanlı-Memluk ilişkileri gerginleşti.
ÖLÇME ve  DEĞERLENDİRME:

- İstanbul’un fethinin önemini tartışınız.
- Fatih döneminde Balkanlarda yapılan fetihleri harita üzerinde gösteriniz.
- Otlukbeli Savaşının nedenlerini tartışınız.
- Kırım’ın fethinin önemini belirtiniz.
- Osmanlı – Memluk ilişkilerinin bozulmasının nedenlerini tartışınız.
- Ortodoksların himaye edilmesini ve Venediklilere imtiyazlar verilmesini tartışınız.
Dersin Diğer Derslerle     İlişkisi:
Türk Dili ve Edebiyatı dersiyle ilgili Sözlük bilgisi. Coğrafya Dersiyle ilgili harita bilgisi.

Planın Uygulanmasına
İlişkin Açıklamalar:





           




Dersin Adı
Tarih 10
Sınıf
10
Ünite
           2.ÜNİTE: DÜNYA GÜCÜ: OSMANLI DEVLETİ (1453–1600)                  
Konu
4. Konu: 1. Selim (YAVUZ) Dönemi (1512- 1520)
1. Osmanlı – Safevi İlişkileri
2. Osmanlı – Memluk İlişkileri

Süre


Kazanımlar
8. I. Selim (Yavuz) döneminde Osmanlı Devleti, Safevi ve Memluk devletleri arasındaki askerî ve siyasi ilişkileri açıklar.

Etkinlikler

-Yavuz Sultan Selimle ilgili biyografi çalışması yapılacak.
-Yavuz döneminde sadece doğuya sefer düzenlenmesinin sebepleri neler olabilir?
-Safevi devleti hakkında kısa bilgi verilecek
-Osmanlı – Safevi ilişkilerine değinilecek. Şah Kulu isyanına değinilecek ve Çaldıran Savaşının sebepleri ve sonuçları öğrencilerin katılımıyla açıklanacak

-Osmanlı – Memlük ilişkileri Kuruluştan Yavuz dönemine kadar açıklanacak
-Öğrencilerin katılımıyla Mısır seferlerinin sebepleri ve sonuçları açıklanacak.
-Halifeliğin Osmanlı Devletine geçişinin önemi nedir?
-Bu dönemin siyasi durumunu gösteren harita çalışması yapılacak
Değerlendirme
1-Çaldıran savaşının sebep ve sonuçları nelerdir?
2-Osmanlı Memlük ilişkilerinin bozulmasının sebepleri nelerdir?
3-Mısır  seferlerinin sonuçları nelerdir?
4- Yavuzun doğu politikasının amacını açıklayınız.
YÖNTEM VE TEKNİKLER
1.Anlatım   2.Soru-cevap  3. İnceleme   4-Tekrarlama   5-.Yapılan işi Yorumlama 6-sunum gösterisi 7- harita okuma
ARAÇ VE GEREÇLER
Ders Kitabı, Harita, ÖSS Hazırlık Kitapları ve Testleri, Tarih şeridi,  atlaslar, bilgisayar ve
 projeksiyon cihazı, , konuyla ilgili yayın,  CD ler.



 DERS PLÂNI

BÖLÜM I
Dersin Adı
TARİH – 10.Sınıf

Tarih

20. hafta

Ünitenin Adı / No

BEYLİKTEN DEVLETE OSMANLI MEDENİYETİ

Konu

4.ÜNİTE: 4.2. Osmanlı devleti’nde askeri sınıf, Osmanlı Medreseleri

Önerilen Süre

80’


BÖLÜM II

Hedefler ve Davranışlar



Osmanlı Devletinde yönetici sınıfı öğrenir.
Medreseler-Takkelerin eğitim hayatında etkisini fark eder.
Davranışlar :
1. Osmanlı  eğitim hayatı hakkında bilgi sahibi olur.
2. Osmanlı yöneticilerini ve devlet görevlilerini öğrenir.
3.Medreselerin görevini fark eder.

Ünite Kavramları ve Sembolleri
Medrese, Müderris,Kadı, Seyfiye, Kalemiye, Tebaa(reaya)

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

1.Anlatım 2.Soru-cevap 3. İnceleme 4.Grup Tartışması 5.Bireysel Çalışmalar 6.Tekrarlama
7.Grup Çalışması 8.Yapılan işi Yorumlama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
Ders Kitabı, Etkileşimli tahta. Hazırlık Kitapları,
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Ø Dikkati Çekme
Ø Güdüleme
Ø Gözden Geçirme
Ø Derse Geçiş
Ø Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem, çözme vb.)
Ø  Özet
Osmanlı’da müderris olma basamaklarından bahsedilerek dikkat çekilir.
Bugün derste neler öğrenecekleri bildirilecek.
Osmanlı eğitim kurumları ve işlevleri hakkında bilgi verilecek
Konu genel hatları ile öğretmen tarafından anlatılacak.
Konu içerisinde öğrencilerin dikkatlerinin çekilmesi için zaman zaman sorular sorulacak.
Önemli yerler not ettirilecek.
Konu sonunda bireysel öğrenme etkinliklerinin gerçekleşme düzeylerinin tespiti için sorular sorulacak. Yanlış cevaplar düzeltilecek. Doğru cevaplar ise derse katılım ölçeği ile ödüllendirilecek


BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

v  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlen­dirme
1.       Orhan Bey döneminde eğitim faaliyetleri hakkında bilgi veriniz.
2.       Osmanlı Devleti’nde yönetici sınıf kaça ayrılır? Sıralayınız
3.       Osmanlı Devleti’nde müderris olma eğitimi nasıl verilir.?
4.       Osmanlı’da medrese seviyeleri hakkında bilgi verini.


Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Tarihin Yardımcı Bilim dalları konusunda Coğrafya,Edebiyat, zümresi ile işbirliği.



       


       
Share:

adnimo

BTemplates.com

Bumerang - Yazarkafe

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Bumerang - Yazarkafe

Öne Çıkanlar

Ösym Sınav Takvimi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM 2017), 2017 yılında yapılacak sınavlara yönelik takvimi belirledi. İşte 2017'de yapılacak t...

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

İzleyiciler