2 Kasım 2019 Cumartesi

Sözleşmeli Öğretmenlik Dosyaları Günlük Planlar 11.Sınıf

                             
                                   Sözleşmeli Öğretmenlik Dosyaları Günlük Planlar 11.Sınıf


DERS PLÂNI

BÖLÜM I
Dersin Adı
TARİH – 11.Sınıf

Tarih

20. hafta

Ünitenin Adı / No

ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE DENGE STRATEJİSİ

Konu

3.ÜNİTE: I. Balkan Savaşı, II.Balkan Savaşı

Önerilen Süre

80’


BÖLÜM II

Hedefler ve Davranışlar


Balkan Savaşları’nın asıl sebebinin batılı devletlerin Balkan devletlerini kıskırtarak Osmanlı’yı Balkanlar’dan atmak istediğini bilir..
Davranışlar :
1. Bağımsız olan Balkan devletlerinin Osmanlı’dan almak istedikleri yerleri sayar.
2.Balkan öncesi ve sorası haritaları okuyarak Osmanlı’nın durumunu yorumlar.
3.Balkan Savaşları sonrası imzalanan antlaşmaları ve Balkan tablosunu öğrenir.

Ünite Kavramları ve Sembolleri
Düvel-i Muazzama, nota vermek

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

1.Anlatım 2.Soru-cevap 3. İnceleme 4.Grup Tartışması 5.Bireysel Çalışmalar 6.Tekrarlama
7.Grup Çalışması 8.Yapılan işi Yorumlama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
Ders Kitabı, Etkileşimli tahta. Hazırlık Kitapları,
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Ø Dikkati Çekme
Ø Güdüleme
Ø Gözden Geçirme
Ø Derse Geçiş
Ø Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem, çözme vb.)
Ø  Özet
Balkan uluslarının bağımsızlık hareketlerinden kısaca bahsedilerek dikkat çekilir.
Bugün derste neler öğrenecekleri bildirilecek.
Balkan devletlerinin savaştan beklentileri ve hedefleri anlatılacak
I.ve II. Balkan Savaşın seyri hakkında bilgi verilecek.
Savaşlar sonucunda Balkan coğrafyası hakkında bilgi verilecek
Konu genel hatları ile öğretmen tarafından anlatılacak.
Konu içerisinde öğrencilerin dikkatlerinin çekilmesi için zaman zaman sorular sorulacak.
Önemli yerler not ettirilecek.
Konu sonunda bireysel öğrenme etkinliklerinin gerçekleşme düzeylerinin tespiti için sorular sorulacak. Yanlış cevaplar düzeltilecek. Doğru cevaplar ise derse katılım ölçeği ile ödüllendirilecek


BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

v  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlen­dirme
1.       Osmanlı’dan Berlin Antlaşması ile kopan balkan devletleri hangilerdir?
2.       Balkan devletlerinin Osmanlı’ya savaş ilan etme  sebebi nedir?
3.       Osmanlı bu savaşları neden kaybetmiştir?
4.       I.ve II. Balkan savaşı arasında ne gibi farklar var?



Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Tarihin Yardımcı Bilim dalları konusunda Coğrafya,Edebiyat, zümresi ile işbirliği.


 DERS PLÂNI


BÖLÜM I
Dersin Adı
TARİH – 11.Sınıf

Tarih

19. hafta

Ünitenin Adı / No

ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE DENGE STRATEJİSİ

Konu

3.ÜNİTE: 3.4. Kuzeyden Gelen Tehlike Rusya, Boğazlar Meselesi ve Rusya

Önerilen Süre

80’


BÖLÜM II

Hedefler ve Davranışlar


Rusya ile olan ilişkileri belirleyenin Rusya’nın açık deniz hedefi olduğunu bilir.
Davranışlar :
1. Tarhi seyir içinde Rusya ile olan ilişkileri kronolojik olarak sıralar.
2.Boğazlar üzerinde imzalanan antlaşmaları öğrenir..
3.Osmanlı’nın denge siyasetinin sebeplerinin farkına varır.

Ünite Kavramları ve Sembolleri
Strateji, Panslavizm

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

1.Anlatım 2.Soru-cevap 3. İnceleme 4.Grup Tartışması 5.Bireysel Çalışmalar 6.Tekrarlama
7.Grup Çalışması 8.Yapılan işi Yorumlama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
Ders Kitabı, Etkileşimli tahta. Hazırlık Kitapları,
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
Ø Dikkati Çekme
Ø Güdüleme
Ø Gözden Geçirme
Ø Derse Geçiş
Ø Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem, çözme vb.)
Ø  Özet
Rusya’nın tarih sahnesine çıkması ile başlayan politikasına ve bu amaç için yaptıkları hakkında bilgi vererek dikkat çekilir.
Bugün derste neler öğrenecekleri bildirilecek.
Boğazların uluslararası önemi hakkında bilgi verilecek.
Osmanlı ve Rusya arasında meydana gelen olaylar anlatılacak.
Milliyetçilik sebebi ile meydana gelen isyanlardan(Yunan İsyanı) bahsedilecek. Ermeni  meselesi ile ilgili bilgi verilecek.
Konu genel hatları ile öğretmen tarafından anlatılacak.
Konu içerisinde öğrencilerin dikkatlerinin çekilmesi için zaman zaman sorular sorulacak.
Önemli yerler not ettirilecek.
Konu sonunda bireysel öğrenme etkinliklerinin gerçekleşme düzeylerinin tespiti için sorular sorulacak. Yanlış cevaplar düzeltilecek. Doğru cevaplar ise derse katılım ölçeği ile ödüllendirilecek


BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

v  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlen­dirme
1.       Rusya’nın açık denizlere inme politikası kapsamında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veriniz
2.       Boğazların kullanımı konusunda 1841 Londra Boğazlar Sözleşmesi’nin önemi nedir?
3.       1833 Hünkar İskelesi Antlaşması’nın önemi  nedir?



Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Tarihin Yardımcı Bilim dalları konusunda Coğrafya,Edebiyat, zümresi ile işbirliği.



       





   



Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

adnimo

BTemplates.com

Bumerang - Yazarkafe

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Bumerang - Yazarkafe

Öne Çıkanlar

Ösym Sınav Takvimi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM 2017), 2017 yılında yapılacak sınavlara yönelik takvimi belirledi. İşte 2017'de yapılacak t...

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

İzleyiciler